Hayatta hiçbir başarı, kendiliğinden gelmiyor. Büyük fedakârlıkta bulunuyor, zorlu sınavlardan geçiyoruz. Bazılarımız daha kısmetli oluyor, bazılarımız daha kısmetsiz… Ama bu yolda, herkes kendi imkânlarını oluşturuyor ve kader, her zaman çok çalışanın yanında oluyor. Biz de,  zorlukları çok çalışarak başarıyla aşan altı sanatçıyı sizler için araştırdık ve istersek her şeyi başarabileceğimizi göstermek istedik.

 

Fyodor Dostoyevski

Katilim_Blog_Zor_Bir_Hayati_Basariya_Taclandiran_6_Sanatci

Hasta bir anne-babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Dostoyevski, her ikisini de arka arkaya kaybetti ve yoluna yalnız devam etti. Bu yalnızlığın sonucunda ilk kitabı ‘İnsancıklar’ı yayınladı ama beklediği başarıyı sağlayamadığı için politikaya atılmaya karar verdi. Devlet aleyhinde bir komploya karıştığı iddiasıyla 10 yıl hapiste kaldı. Cezası sona erdiğinde de sara hastalığıyla baş etmeye başladı ve maddi açıdan zor durumdaydı. İşte, tam da bu sırada yeniden hayallerine tutundu ve ‘Suç ve Ceza’ ile ‘Yeraltından Notlar’ı yayınladı.

 

Frida Kahlo

Katilim_Blog_Zor_Bir_Hayati_Basariya_Taclandiran_6_Sanatci_Frida_Kahlo

Küçük yaşta geçirdiği felç sebebiyle bir bacağı sakat olan Frida Kahlo, bütün hayatı boyunca talihsizliklerden kurtulamadı. 18 yaşında bir otobüs çarpması sonucunda da bir daha asla, hayatı eskisi gibi olmadı. Hayatı hastanelerde geçti, 32 kere ameliyata girdi. Çocukluktan beri sakat olan bacağının da kesilmesiyle sağlığından artık umudunu kaybetti. Ama hayattan hiç vazgeçmedi. Tüm bu yaşananlar onu resme daha çok bağladı ve acılarıyla başa çıkmak için hayatının her anında resim yapmaya devam etti.

 

Ludwig Van Beethoven

Katilim_Blog_Zor_Bir_Hayati_Basariya_Taclandiran_6_Sanatci_Beethoven

Almanya’nın Bon şehrinde dünyaya gelen Beethoven, erken yaşta annesini kaybetmesiyle hayatın acı tarafıyla karşılaştı. Kendi sağlık problemleri de yine küçük yaşlarda başladığı için bir ayağı hep hastanedeydi. 31 yaşında da duyma problemleri yaşamaya başladı. Altı sene sonra ise bir müzisyenin başına gelebilecek en kötü şey gerçekleşti ve tamamen sağır oldu. Bir daha hiçbir bestesini dinleyemese de o müzikten hiç vazgeçmedi ve ölene kadar müzikle yaşadı.

 

Maksim Gorki

Katilim_Blog_Zor_Bir_Hayati_Basariya_Taclandiran_6_Sanatci_Maksim_Gorki

Anne ve babasını çok küçük yaşta kaybeden Maksim Gorki, hayatına anane ve dedesinin yanında devam etti. Hayatın adil olmamasıyla da burada tanıştı. Dedesi okula göndermeyi reddettiği için 8 yaşında çalışmaya başladı. Ama o, okuma merakını hiç kaybetmediği için her kitabı okudu. İlk öyküsü ile ünlenmesini de bu okumalara borçluydu. Yaptığı güçlü betimlemelerle de ününü giderek artırdı. Hayatı boyunca yoksulluk ve yalnızlıkla tek başına savaştı ve başardı.

 

Franz Kafka

Katilim_Blog_Zor_Bir_Hayati_Basariya_Taclandiran_6_Sanatci_Franz_Kafka

İki erkek kardeşini küçükken kaybeden Franz Kafka, kız kardeşlerini de Nazi kampına göndermek zorunda kaldıktan sonra bir daha hiç göremedi. Kafka, babasının onu ittiği yalnızlıkla hayatı boyunca mücadele etti. Üzerindeki baskısı yüzünden özgüven problemi yaşarken ‘Dönüşüm’ü yazdı ve kendi hayatının metaforlarıyla süslediği bu kitapla da başarıyı yakaladı.

 

Aşık Veysel

Katilim_Blog_Zor_Bir_Hayati_Basariya_Taclandiran_6_Sanatci_Asik_Veysel

Veysel Şatıroğlu, nam-ı diğer Aşık Veysel, Sivas’taki köyünde çiçek hastalığı yüzünden iki kız kardeşini kaybettiğinde henüz çok küçüktü. Kendisi, aynı hastalığa yakalandığında 7 yaşındaydı ve bu hastalıktan tek gözünü kaybetti. Aşık Veysel, ilerleyen zamanda bir kaza geçirdi ve diğer gözünü de kaybederek tamamen karanlığa gömüldü. Arkadaşları tarafından dışlanan Veysel’e üzülen babası, ona bir bağlama hediye etti ve Aşık Veysel’in bütün hayatı bundan sonra değişti. Ölene kadar da kendi karanlığını aydınlatmaktan hiç vazgeçmedi.

 

Gördüğünüz üzere tüm bu başarı hikâyelerinin ortak noktası hep aynı: İnanmak… Dünyanın ayrı yerlerinde ve ayrı zamanlarında yaşayan bu altı sanatçı, kendilerine ve yaptıklarına inandığı için hayallerine ulaşabildi, arkalarında büyük izler bırakarak bu dünyadan göçtü.

 

Sizin çocuğunuz da geleceğin büyük sanatçılarından biri olabilir. Üstelik onlar bu konuda daha çok imkâna sahip. Eğitim Güvencesi Hayat Sigortası ile sizin başınıza gelebilecek herhangi bir durumda, onlar eğitim hayatlarına aynı standartlarla devam edebilir, kendi başarı hikâyelerini yazabilirler.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.