Her çocuğun iple çektiği yaz tatili sonunda geldi, çattı. Her birinin içindeki ayrı heyecanı tahmin edebiliyoruz. Peki, ya bütün sene emek verdikleri, okul hayatlarında öğrendikleri bilgileri unuturlarsa?

 

Çocukların, çocukluklarını hissedebileceği belki de tek alan, yaz tatilleri. Sekiz ay boyunca sürekli bir koşturma içerisinde olmasının yanı sıra bitmeyen bir bilgi bombardımanın içindeler. Gelecek hayatları için attıkları adımlar, her ne kadar onları geliştirse de yorulduklarından da çok eminiz. Aslında tatillerinde hiçbir şey yapmak istememeleri de bu yüzden, biraz dinlenebilmek… En büyük de hakları, ancak o kadar fedakârlıkta bulundukları bu eğitim hayatından öğrendiklerini unutmamaları için de dikkatli olmak gerekiyor. Bilgileri unutmamaları, bir yandan da tatilin tadını çıkarmaları açısından sizlere bazı ipuçları vereceğiz.

 

Okuma saati

Okumalarından vazgeçmesine izin vermeyin. Tatil günlerinde de her gün bir saat belirleyin ve o saatte çocuğunuzun bir şeyler okumasını sağlayın. Böylelikle okuma becerileri her zaman canlı kalacaktır.

 

Uygulamalı anlatım

Hayatlarının büyük bir çoğunluğunu okulda geçiren çocuklar, teoride aslında birçok şeyi öğreniyor. Ancak siz, öğrendiklerini pratiğe dökmesine olanak tanırsanız hem bilgileri unutmamış hem de pekiştirmiş olurlar. Örneğin; biyoloji dersinde öğrendiği ışığın yayılması konusu için bir el fenerinden yardım alın ve ışığın hangi koşullarda nasıl değişeceğini onlara uygulamalı olarak gösterin.

 

Matematik her yerde

Öğrencilerin en korktuğu ders, matematiktir ve temelde iyi oturmayan konular varsa zaman ilerledikçe matematikten uzaklaşması kaçınılmaz olacaktır. Bunun için matematiği, günlük hayata uygulayın ve hayatımızın aslında her anına yayıldığını onlara gösterin. Bunun için basit alıştırmalar yeterli olacaktır. Kahvaltıda sütün dörtte üçünü istemekle başlayabilirsiniz.

 

Yaratıcı yazarlık

Okuma kadar yazmayı da çocuğunuza sevdirebilirsiniz. Böylelikle daha fazla üreten bir insan yaratabilirsiniz. Bunu oyunla birleştirerek yaparsanız çocuklarınız için eğlenceli bir alan yaratabilirsiniz. Örneğin, ona bazı anahtar kelimeler verin ve bu kelimelerle bir süper kahramanın hikâyesini yazmasını isteyin.

 

Yabancı dil

Günümüzde İngilizce, neredeyse yabancı dil sayılmıyor. Çünkü herkesin İngilizce bildiği varsayılıyor, yanına da ikinci bir dil bilmesi gerekiyor. Gereklilikler bu kadar değişmişken küçük yaşlarda çocuğunuza İngilizce öğretmenizin önemi de artıyor. Bu sebeple onun İngilizce öğrenebilmesini eğlenceli hale getirmelisiniz. Basit İngilizce oyunlar işinizi kolaylaştıracaktır.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.