Sanat Eseri Kütüphaneler

Bazı insanlar okumadan yaşayamaz. İşte bu okuma sevgisine sahip kişiler; başka dünyaları keşfetmek, başka insanların hikayesini dinlemek ve özünde hayatı öğrenmek için en faydalı yollardan kitap okumayı tercih ederler. İnsanoğlu, tarihin eski dönemlerinden beri okumaya ihtiyaç duyduğundan kütüphanelerin de tarihi bir o kadar eskidir. Hatta günümüzde birbirinden ilginç tasarımı ile oldukça da çeşitlidir. İşte her bilginin doğduğu yerdeki sanat eseri kütüphaneler:

 

 

Kütüphane-i Umum-i Osman-i
Kütüphane-i Umum-i Osmani adıyla 1884 yılında kurulan bu kadim kütüphane Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bir hazine. Kütüphane köklü tarihini, içindeki on binlerce kitapla birlikte günümüze taşıyor ve restorasyonu ile birlikte dünyanın iyi kütüphanelerinden sayılıyor. Biz onu Beyazıt Devlet Kütüphanesi olarak biliyoruz.

 

 

Beitou Kütüphanesi
Diğer adı ile yeşil kütüphane, Tayvan’da bulunuyor ve dünyanın en ekolojik kütüphanesi olarak biliniyor. İçinde binlerce kitabın bulunmasının yanında mimarı Kuo Ying-Chao tasarımıyla enerji tasarrufu sağlayan yapısı ile meşhur. Çatısında güneş paneli ve güneş pilleri ile güneş enerjisini topluyor, yağmur suyu toplama ve depolama sistemi ile kendi suyunu üretiyor ve büyük pencereleri ile elektrik tasarrufu sağlıyor. Yani hem kendini hem insanları inşa ediyor.

 

 

Eşrefiye Kütüphanesi
Eşrefiye Kütüphanesi, 13. YY’da kuruluyor. O dönemlerde kağıdın ne kadar zor bulunan ve değerli olduğunu düşündüğümüzde, içindeki 2.000 kitapla neredeyse döneminde dünyanın en büyük kütüphanesi oluyor. İki yüz yıl sonra İngiltere’de kurulan Cambridge kütüphanesinin kitap sayısından bile fazla.

 

Jose Vasconcelos Kütüphanesi
2006 yılında Mexico City’de kurulan bu kütüphane, içinde oldukça büyük bir balina iskeleti bulunduruyor. Kitaplar ise iskeletin devamı olarak havada asılı duran raflara yerleştirilmiş. 26 bin metrekare büyüklüğünde bahçesinde ise 60 bin türde ağaç var. Bu sayede insanlar şehirden tamamen izole oluyor ve kitapların dünyasında kayboluyor. Planlanması aşamasında ise 98 milyon dolarlık bütçe ayrılmış.

 

 

Klementinum Kütüphanesi
Jesuit Üniversitesi’ne bağlı olarak 1722 yılında açılmış ve o zamandan beri herkesi binanın etkileyici barok mimarisine hayran bırakmıştır. Bu Kütüphanede 20.000’den fazla kitapla beraber, baskı odası, eczane, tiyatro ve kilise yapıları bulunmaktadır. Ayrıca Aynalı Şapeli ve Prag’ı 360 derece görmeyi sağlayan Astronomi Kulesi yer almaktadır. 1775’den bu yana ise Astronomi Kulesi’nde hava tahminleri yapılabiliyor.

 

 

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.