Hayatı öğrenmenin yolu, okumaktan geçer. Okuyan insan, her şeyi daha iyi görür. Analiz yeteneği gelişir. Dünyayı, geçmişi, daha da önemlisi kendisini keşfeder. Bunca yararının farkında olsak da günlük hayatın telaşından okumaya yeterli zamanı ayıramayabiliyoruz. Okunacak makaleler, kitaplar birikiyor. Bazen de yarım kalıyor. Ancak okuma hızımızı artırabilirsek kısa zamanda daha fazla okuma imkânı yakalayabiliriz. Nasıl mı? Gelin, birlikte bakalım.

 

Kaynağa hazırlıklı olun

Okuyacağımız zaman konunun ne ile alakalı olduğunu bilmek, her zaman bize vakit kazandırır. Bunun için okunacak kaynağa hızlıca göz gezdirmek, etkili bir çözüm olabilir. Konunun ne olduğu, ne kadar konsantrasyon gerektirdiğini bilirsek algılama oranımız da o kadar artacaktır.

 

İç sesi engelleyin

Akıcı okumanın en büyük düşmanı, içimizden okurken kendi sesimizi bastıramamaktır. Bu durum göz ve beynin uyumlu davranmasını engellediği için okuma hızımızı da bir o kadar düşürecektir. Normal şartlarda okuma hızı ile konuşma hızı doğru orantılıdır. Ancak iç sesimizi fazla dinlersek bu hızı yakalayamayabiliriz. İç sesi bastırmanın en kolay yöntemi, sakız çiğnemektir. Sakız ile meşgul olursak içimizden seslendirmenin de önüne geçebiliriz.

 

Müziğin gücüne inanın

Özellikle ciddi konsantre gerektiren okumalarda, enstrümental müziğin beynimize etkilerinden yararlanabiliriz. Klasik müzik, yoğun ritimler barındırdığı için beyni alfa dalga ortamına daha rahat geçirir ve konsantrasyon seviyesini maksimuma çıkarır. Bu şekilde zihnimiz öğrenmeye daha açık olacağından okuma hızımız da artacaktır.

 

Satırları kalemle takip edin

Okurken satırları bir kalemle takip etmek, bize yol gösterme konusunda oldukça yardımcı olur. Bu şekilde ilgili satıra yoğunlaşabilir ve tekrar geri dönüp okumaya ihtiyaç duymayız. Bunun nedenlerinden biri de beynimizin algısıyla alakalıdır. Beynimiz istemsiz bir şekilde cümleyi başa dönüp okuma hareketine çok yatkındır. Görsel gerileme olarak da tanımlanan bu eylemin önüne geçmek için bir kalem kullanmak, hızlı okumamızı sağlayacaktır. Kalem yerine parmağınızla takip etmek de bir çözüm olabilir.

 

Blok okuyun

Gözlerimiz, bir bakışta üç kelimeyi seçme yetisine sahiptir. Buradan hareketle blok olarak okumayı alışkanlık haline getirmek, hızlı okumamızın önünü açacaktır. İlk denemelerde göz, bir süre sonra tek tek okumaya geri dönecektir. Ama biraz kendimizi zorladığımızda gözler, buna alışacak ve bir kerede daha fazla kelime ile hızlı okumayı geliştirecektir.

 

Üzerinde düşünmeyin

Okurken sık yaptığımız hatalardan biri, cümlelerin ya da sayfaların üzerinde o anda düşünmektir. Bunun yerine okuma aşamasında, önemli olduğunu düşündüğünüz yerlerin altlarını çizin ve okumanız bittikten sonra altını çizdiğiniz yerlere dönüp inceleyin. Okuma esnasında düşünmeyi seçerseniz hem konudan hızla koparsınız hem de okuma hızınız oldukça yavaşlar.

 

Daha çok pratik yapın

Bir konuda uzmanlaşmanın en iyi yolu, o konu için yeterli zamanı ayırmaktır. Okuma hızınızı artırmak için bu pratikleri ne kadar uygularsanız koordinasyonunuz o kadar hızlanacak ve bu durumda okuma hızınıza direkt etki edecektir.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.