Uzun ve yorucu bir günün ardından eve geldiğinizde eminiz kafanızda çok fazla sorunla uğraşmaya devam ediyorsunuz. Sabahın erken saatlerinde başlayan stresiniz, hayatınızın birçok alanını da etkiliyor. Eve döndüğünüzde günün tüm yorgunluğundan arınabilmemiz için size bir önerimiz var! Mutfak terapisini denemeye ne dersiniz? Son dönemlerde uzmanların da üzerinde çalışmalar yaptığı mutfak terapisi ile bir şeyler üretmek, belki kendi yemeklerini ortaya çıkarmak, size çok iyi gelebilir. Bizim de bu çorbada tuzumuz olsun istiyoruz ve terapinize başlamadan önce sizlerle, mutfakta yapmamanız gereken bazı tüyoları paylaşıyoruz.

 

  • Etin servis zamanı

Yemekte et pişirecekseniz, servis etmeden önce dinlenmesini sağlayacak kadar zaman bırakmalısınız. Pişer pişmez servis edeceğiniz etin bütün suyu kaybolacağından yavan bir tat verecektir.

  • Baharatı kullanımı

Her yemeği lezzetli pişiren insanların büyük bir çoğunluğu, baharat ve ot konusunda bonkördür. Siz de bu konuda elinizi korkak alıştırmayın. Eğer kullanacağınız baharatlar tohum halinde ise daha kuvvetli aroma vermeleri için önden mutlaka biraz kavurmalısınız.

  • Tatlı patatesi pişirme yöntemi

Menünüzde tatlı patatese yer verecekseniz fırında pişirmeye özen göstermelisiniz, çünkü mikrodalgaya attığınız zaman bu patateslerin içerisindeki doğal şekerler karamelize hale gelecektir.

  • Yeşil sebzelerin haşlanması

Brokoli, börülce gibi yeşil sebzeleri tamamen yumuşayana kadar haşlamamalısınız. Bunun yerine buharda pişirirseniz renklerini korumanın yanı sıra gevrek olmalarını da sağlayabilirsiniz.

  • Malzemelerin boyları

Yemek yaparken kullanacağınız malzemeleri, aynı boyutlarda kesmeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde farklı boyutlardaki malzemelerin pişme süreleri de değişeceğinden bazılarının çiğ kalmasına neden olabilirsiniz.

  • Kızartma anı

Kızartma yapacağınız yiyeceğiniz çıtır olmasını istiyorsanız kapağını kapatmamalısınız. Yiyecekler, hava ile temas ettiğinde dışındaki çıtırlık daha kalıcı olacaktır.

  • Makarna haşlama

Haşlama anında makarnaların birbirine yapışmasını önlemek için yağ koymamalısınız. Yalnızca tuz yeterli olacaktır. Haşlama suyuna koyacağınız yağ, ekleyeceğiniz sosun makarnalara yapışmasını engelleyecektir.

  • Kekin kabarması

Kek yaparken kabarmasını ve dışının çıtır çıtır olmasını istiyorsanız malzemelerini birkaç saat önceden buzdolabından çıkarmalısınız. Oda sıcaklığında bir süre bekleyen malzemeler, birbirine iyice karışabileceğinden istediğiniz sonucu yaratacaktır.

  • Soğan ve sarımsak uyumu

Yapacağınız yemekte hem soğan hem sarımsak kavurmanız gerekiyorsa ikisini aynı anda yağa atmamalısınız. Soğanın kavrulma süresi daha uzun olduğundan, sarımsaklarınız yanacak ve içerisindeki tüm vitamin kaybolacaktır.

  • Salata sosu

Salatanızı hemen servis etmeyeceksiniz sosunu hemen koymamalısınız. Sosla birlikte bekleyen salatanız kısa sürede tazeliğini kaybedecektir.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.