Biz insanlar, var olduğumuz günden bugüne gelişimimizi tamamlarken aslında yalnız değildik. Varlıklarından her daim yararlandığımız hayvanlar ile bugünleri görebildik ve bugün de onları koruma sırası bizde! Gelin, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde onlara borcumuzu ödeyelim.

 

Tarihin en eski günlerinde, bir yerden bir yere yalnızca birkaç kilometre gidebiliyorken, hayvanları ehlileştirip onlar sayesinde farklı coğrafyalara ulaştık. Bu sayede geniş topraklara sahip olduk. O dönemlerde, uzun yollar katederken aç kaldık. Onların sütünden, yumurtasından, balından faydalandık, karnımızı doyurduk. Yeri geldi, bunlar yetmedi. Bu sefer koyun, keçi ve sığır sürüleri sayesinde ekip dikmeyi öğrendik, tarla sürdük. Bu tarlalardan elde edilen ürünler ile tarımı öğrendik. Daha fazla çalıştık, daha fazla ürettik ve daha fazla kazandık. Daha fazla üretme kapasitemiz, bize ticareti öğretti. Bu ürünleri satmaya başladık. Yine biz kazandık.

 

Uzak yerlere savaşmaya ya da sadece keşfe giderken, yine yanımızda onlar vardı. Binek olarak kullanılan hayvanlar, güçlerinin son damlasına kadar hep bizimle kaldı. Sürüler halinde olanlar sayesinde çok rahat yiyecek bularak toplu yaşama nasıl geçileceğini öğrendik. Geçilen bu toplu yaşamda, hayvanların yeni özelliklerini keşfettik. Kurtların sürüye saldırmasını önleyen köpekleri fark ettik. Onlara, bir de bizi koruma görevi verdik. Dağ, tepe, dere boyu biz yolumuza devam ederken, onlar da bizi dış tehlikelerden korumaya başladı.

 

Hayvanlar arasında seçim yapmaya başladık. Tarım alanlarına saldıran domuzlara karşı sütünden yararlandığımız inekleri seçtik. Evcilleştirdiğimiz hayvanların yününden, derisinden, sütünden, gücünden faydalandık, hayatımızı kolaylaştırdık. Süt, yumurta ve bala böylelikle alternatifler geliştirmiş olduk.

 

Zaman geldi, geçti. Artık eskisi kadar onlara ihtiyaç duymadığımızdan onları unuttuk. Kimilerinin nesli tükendi, kimilerini kendi yalnızlıklarına terk ettik. Ama onların hâlâ bize ihtiyaçları var. Yapacağınız en ufak bir yardım, kelebek etkisi yaratacak ve onlar daha mutlu bir hayata tutunacak. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü, onların da günü olsun, kutlu olsun.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.