Koyu sohbetlerin baş tacı, bazen kavuşmaların en yakın şahididir, kahve… Her derde bir derman sunar. Mutlu bir haber geldiğinde keyfe dönüşür, işler bittiğinde yorgunluğa bürünür. Kahve, aynı kahve bile olsa ruh haline, yanındakinin değerine göre şekillenir. İşte bu yüzdendir bazen acılaşması, bazen baldan tatlı gelmesi… Anlam yükler ve bazen de anlamın ta kendisi olur. Birbirini seven iki insanın yolunu birleştirmesindeki ilk adımdır. Bu yüzden de adı her yerde kahve olsa da, tadı aynı tat değildir. Her ülke, kahveyi kendi kültürüne göre yorumlar. İçtiğiniz kahvelerin sizde farklı izler bırakması için dünyanın farklı yerlerindeki kahve duraklarını araştırdık.

 

Türkiye

Taze ve incecik kahve çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilen Türk kahvesinin asıl farkı telvesindedir, çünkü dünyada telvesiyle servis edilen tek türdür. Bir fincan Türk kahvesinin 40 yıl hatırının olmasının da bir anlamı vardır, nasıl servis edildiğinin de… Bol köpüklü servis edilmesi de daha uzun süre sıcak kalmasını sağlamak içindir ama tatlı sohbetlerin elçisi olduğundan Türkiye’de hiçbir kahve zaten soğumaz.

 

İtalya

İtalya’da kahve içme tarzından bir insanın turist olup olmadığını çok kolay anlayabilirsiniz, çünkü İtalyanlar kahvelerini yalnızca sabahları içerler. Daha hızlı, çoğunlukta ayakta ve daha küçük bardaklarda içtikleri kahveler sebebiyle diğer tüm ülkelerdeki kahve kültürlerinden ayrılırlar. İtalyanlar için kahve demek espresso demektir.  Herhangi bir kafeye gidip de yalnızca kahve istediğinizi söylediğinizde size servis edilecek olan kahve, espresso olacaktır.

 

Etiyopya

Kahvenin ana vatanı Etiyopya’da kahve tüketimi, ülkemizdeki çay tüketimi kadar fazladır. Bu sebeple her tür kahveyi, dilediğiniz her an bulabilmeniz kolaydır. Aralarında en bilineni ise en yöreselidir. Buna kahvesi olarak anılmasının sebebi, servis edilirken yanında bir ot çeşidinin ikram edilmesidir. Çok yoğun bir aroması olan buna otu, kahvenin içerisine atıldığında aynı oranda kahveye aroma katar.

 

Brezilya

 

Finlandiya

Kahve ile birlikte peynir yemeyi hiç denediniz mi? Kafanızda oturmuyor, değil mi? Oysa Finlandaya, bunu geleneksel bir hale bile getirmiş. Kaffeost adını verdikleri bu kahveyi farklılaştıran, içerisindeki peynirler! Öncelikle fincanın tabanına özel keçi peynirlerini döşüyorlar, ardından sade kahveyi döküyorlar. Siz de isterseniz kahvenizi yudumlarken isterseniz bitirdikten sonra afiyetle bu peynirleri yiyebiliyorsunuz.

 

Gördüğünüz gibi kahve, her ülke için farklı anlamlar taşıyor. Bazıları hayatlarının merkezine koyarken bazıları ise paylaşmanın en güzel halini ortaya seriyor. Dünyanın her neresinde olursa olsun, kahvenin her kültür için farklı bir anlamı var. Siz de bu kültürleri keşfetmek, kahvenin farklı ülkelerdeki anlamlarını öğrenmek isterseniz gelecekte Bireysel Emeklilik Sisteminiz ile kendinize bir kahve rotası çizebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.