Covid-19 Nasıl Yayılmaya Başladı? Bizi Neler Bekliyor?

, 19 Nisan 2020 , BES , Yorum Yok

Çin’de başlayan ve ardından dünyaya yayılan Covid-19’un etkilerini yaşamaya devam ediyoruz.  Ani olarak hayatımıza giren ve sağlığımızı tehdit eden bu hastalıkla ilgili her gün yeni bir şey duyuyoruz. Ancak bu dönemde çok fazla bilgi, bilgi kirliliğine yol açabiliyor ve bizi paniğe sürükleyebiliyor. Bu nedenle bu yazımızda Covid-19 virüsü ile ilgili bilgilerimizi tazeleyecek ve bundan sonraki süreçte neler yapabileceğimize odaklanacağız.

 

Virüs Nedir?

Covid-19; yaşam biçimimizin neredeyse tamamen değişmesine neden olduğu için artık hastalıktan çıkarak bir durum, hatta bir yaşam biçimi olarak algılanmaya başladı.  Ancak hatırlamamız gereken bir nokta var; Covid-19 bir virüs. Peki virüs nedir?

Virüs, bir DNA taşıyan ve temel amacı canlı organizmalara yerleşerek genetik kodunu yaymak olan bir canlı formu olarak tanımlanıyor.  Yaşamını devam ettirebilmek içinse canlı formuna ihtiyaç duyuyor. Kimi virüs çeşitleri hayvanlarda, kimisi ise insanlarda yayılıyor.  Covid-19 da insanlarda yayılan bir virüs çeşidi.

 

 

Süreç Nasıl Gelişti?

Covid-19 virüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde bir canlı hayvan pazarında ortaya çıktı.  Asya’nın pek çok ülkesinde canlı hayvan pazarları var. Burada tavuk, kuş, kirpi, yılan, maymun ve yarasa gibi hayvanlar canlı olarak satılıyor ve satıldıktan sonra kesilerek yiyecek olarak müşterilere veriliyor.  Covid-19’un çıkış nedeninin buradaki hayvanların insanlar tarafından tüketilmesi olarak belirlendi. Virüsün yayılması ile birlikte Çin Hükümeti alarma geçerek ülkedeki bütün canlı hayvan pazarlarını kapattı. Ancak virüs tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor.

 

 

Şimdi Ne Olacak?

Virüsün yayılması ile birlikte başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere pek çok sağlık ve bilim kuruluşu harekete geçti.  Bu süreci kısa zamanda ve mümkün olduğunca az hasarla atlatmak için pek çok önlem alındı. Solunum yoluyla yayılan bu virüsten korunmanın en etkili yolu ise sosyal izolasyon olarak belirlendi. Herkes evinde, bu sürecin sona ermesini beklemeye başladı.

Yakın gelecekte havaların ısınmasıyla birlikte virüsün etkisinin azalması spekülasyon gibi yansıtılsa da bilim insanları bunun doğru olduğunu açıkladı. Havaların ısınması, havadaki nem miktarını artırdığı için hava yolu ile yayılan bu virüsün hızını kesebilir, yayılma oranını düşürebilir.

Bir diğer olumlu gelişme ise Türkiye’de ve dünyada örneklerini gördüğümüz yaşı çok büyük olan insanların bile hastalığı atlattığı haberleri oldu.  Bu kişilerin atlatabilmeleri güçlü bağışıklık sistemleri sayesinde oldu. Bu da bize bağışıklık sistemimizi her zaman güçlü tutmamız gerektiğini gösteriyor.

Gelecekte ise “sürü bağışıklığı” ile, yani insanların yavaş yavaş virüse karşı dayanıklı hale gelmesiyle artık bu virüsün korkutucu etkilerinin azalacağı düşünülüyor.

 

 

İyi Haber: Katılım Sağlık’tan Covid-19 Teminatı

Morallerini yüksek tutmaya çalıştığı bu dönemde umut verici bir diğer gelişme ise Katılım Sağlık’tan geldi.  Katılım Sağlık, tüm sağlık sigortası katılımcıları için Covid-19 hastalığının tanı ve tedavisini teminat altına aldı ve bu zor dönemde insanların masraflarını düşünmemesini sağladı.

Teminat, Katılım Sağlık ile anlaşmalı ve pandemi olarak belirlenen özel hastanelerde geçerli olacak. Yeni sigorta yaptırmak isteyenler de hastalık teşhisleri bulunmaması dahilinde bu teminattan yararlanabilecekler.  Böylelikle bu zor günler,  güvenceyle aşılacak.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.