Hayatımız boyunca büyük emekler verip çok çalışıyoruz. Sabahtan akşama kadar işlerimizin peşinde, daha iyi bir geleceğe sahip olmak için didinip duruyoruz. Peki ya geleceğe yeteri kadar hazır mıyız? Bu soruyu gönül rahatlığıyla cevaplamanın kolay bir yolu var: Bugünden bireysel emeklilik sistemine başlamak…

Siz de genç yaşınızda çalışmaya başladıysanız ve gelecekte rahat bir emeklilik hayatı yaşamak istiyorsanız bireysel emeklilik sisteminin ne gibi yararları olduğuna birlikte göz atalım.

 

Devlet katkısı

Bireysel emeklilik sisteminin en güzel tarafı, devlet katkısının da yapılması. Sisteme girdiğiniz andan itibaren yüzde 25 oranında bir devlet katkısı birikiminize ekleniyor. Bu katkıdan faydalanabilmek için sistemden 10 yıldan önce çıkış yapmamanız gerekiyor.

 

Bütçe belirleme

Aylık ödeme planınızı kendi bütçenize göre ayarlayabiliyorsunuz. Emeklilik sisteminizin dâhil olduğu şirketi de değiştirme şansınız var. İstediğiniz başka bir şirkete, biriken tüm yatırımınızla geçiş yapabilirsiniz. Hatta bütçeniz yetmezse dondurma hakkına da sahipsiniz.

 

Yönetim kesintisi

Bireysel emeklilik şirketlerinin yönetim kesintisi yapacağını hesaba katmalısınız. Kesintiler ortalama yüzde 8 ile 10 arasında değişiyor.

 

Paranızın verilme şekli

Bireysel emeklilik sisteminden faydalanacağınız zaman geldiğinde paranızı istediğiniz şekilde alabilirsiniz. Aylık maaş olarak bağlatabileceğiniz gibi bir kerede de çekip dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

 

Hepinizin genç yaşta büyük emekler vererek daha iyi bir gelecek kurmaya çalıştığını biliyoruz. Geleceğinizi, tam da hayallerinizdeki gibi yaşamak için bireysel emeklilik sisteminin bu faydaları ile birikiminizi katlayabilirsiniz. Böylelikle emekli olduğunuzda içinizdeki genç, hayatın tadını çıkarmaya devam edebilir. Bu vesile ile gençlerin ve genç kalan herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarız.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.