Devlet Katkısı nedir?

 
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sunulan devlet kayısı ile birikimizin %25’ine karşılık gelen tutar hesabınıza eklenir. Peki bu tutarın ne kadarı, sistemde ne kadar kalınması durumunda hak edilir? İşte yanıtlar…
 
Bireysel emeklilik sisteminde, işverenler tarafından ödenenler hariç katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının %25’ine karşılık gelen tutar katılımcının vergi mükellefi olup olmamasına bakılmaksızın devlet katkısı olarak katılımcıların ilgili hesaplarına ödenmektedir. Bir katılımcının bir takvim yılı içinde alabileceği devlet katkısı tutarı, ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının %25’ini geçemez.
 
1 Ocak 2013 tarihinden sonra emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği sürenin üç yıldan altı yıla kadar olması durumunda katılımcı, devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine, altı yıldan on yıla kadar olması durumunda %35’ine, on yıl ve daha fazla olması durumunda ise %60’ına hak kazanır. On yılı ve 56 yaşını dolduran katılımcı devlet katkısının tamamına yani % 100’üne hak kazanır. Hesaplamalar, emeklilik sözleşmesi bazında yapılır.
 
 
İlgili diğer yazılar:
 
Bireysel Emeklilik Sistemi nedir? -1-
 
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne nasıl dahil olabilirsiniz? -2-

 
 

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.