BES Hakkında Merak Edilenler -2-

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne nasıl dahil olabilirsiniz?
 
BES yaptırmaya karar verdiniz. Peki, şimdi ne yapmanız gerekir? Sisteme emeklilik şirketleri aracılığı ile hemen dahil olabilir, geleceğiniz için birikim yapmaya başlayabilirsiniz.
 
Emeklilik şirketi, bireysel emeklilik sistemine girmek isteyenlere, sisteme girme kararını etkileyebilecek hususlar hakkında bilgi verir. Kişinin emekliliğe yönelik beklentilerine, gelir düzeyine ve yaşına uygun bir emeklilik planı teklifi sunulur.
 
Emeklilik sözleşmesine sahip olmak isteyen kişi, giriş bilgi formunu ve emeklilik planı, plan kapsamında sunulan fonlar, yapılan kesintiler, varsa katkı payı tutarı ile emeklilik sözleşmesinin taraflarına ilişkin bilgileri içeren “teklif formu”nu usulüne uygun olarak doldurup imzalar.
 
Şirketin internet sitesi, çağrı merkezi veya şirketçe yetkilendirilen çağrı merkezi aracılığıyla düzenlenen sözleşmelerde ise, katılımcı, emeklilik sözleşmesine, emeklilik planına ve sisteme ilişkin gerekli bilgilerin kendisine verildiğini teyit ederek teklifi çağrı merkezi veya elektronik imza aracılığıyla onaylar.
 
Emeklilik sözleşmesi, şirket tarafından reddedilmediği takdirde, varsa blokaj süresinin tamamlanmasını müteakip, katkı payı olarak yapılan ilk ödemenin şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihte yürürlüğe girer.
 
Emeklilik şirketi tarafından tahsil edilen katkı payları, varsa kesintiler yapıldıktan sonra emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Katılımcı, birikiminin hangi fon veya fonlarda değerlendireceğine risk ve beklenti tercihine göre kendisi karar verir. Herhangi bir fon dağılımı tercihinde bulunmayan katılımcıların birikimleri, dâhil olduğu plan kapsamında sunulan standart fonda yatırıma yönlendirilir.
 
Emeklilik şirketleri kurmuş oldukları emeklilik yatırım fonlarının yönetimi için bu konuda uzman portföy yönetim şirketleri ile hizmet sözleşmesi yaparak çalışmaktadır. Bu şekilde emeklilik yatırım fonlarının yönetimi, konusunda uzman portföy yönetim şirketlerince gerçekleştirilmekte ve katılımcının tasarruflarının en verimli şekilde yönetilmesi sağlanmış olmaktadır.
 
 
Katılım Emeklilik Faizsiz Emeklilik Planları ile ilgili detaylı bilgi almak için;
 
Hesaplı Katılım: https://www.katilimemeklilik.com.tr/katilim-emeklilik–hesapli-katilim-emeklilik-plani.aspx?pageID=226
 
Özel Katılım: https://www.katilimemeklilik.com.tr/ozel-katilim-emeklilik-plani.aspx?pageID=159
 
Güzel Katılım: https://www.katilimemeklilik.com.tr/guzel-katilim-emeklilik-plani.aspx?pageID=239
 
İlgili diğer yazılar:
Bireysel Emeklilik Sistemi nedir? -1-

 

 

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.