BES Hakkında Merak Edilenler -1-

 
Bireysel Emeklilik Sistemi nedir?

 

BES ile emeklilik günlerinizi keyifle geçirebilirsiniz. Şimdiden yatırım yapmaya başlayarak geleceğinizi güvence altına alabileceğiniz, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı bu sistem ile ilgili merak ettiklerinizi, “BES Hakkında Merak Edilenler” yazı dizisinde derledik.
 
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), ülkemizde 2003 yılında mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak başlamıştır. Temel amacı, bireylerin çalışma yaşamları boyunca yaptıkları düzenli tasarrufların yatırıma yönlendirilmesini sağlayarak, oluşacak birikimlerle, tasarruf yaptıkları dönemde sahip oldukları refah seviyesinin emeklilik döneminde de devam etmesini sağlamaktır.
 
Sistem gönüllü katılım esasına dayanmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi; kişilerin sosyal güvenlik kurumlarından alacakları emekli maaşı yanında ek olarak ikinci bir emeklilik geliri sağlamayı amaçlamaktadır.
Bireysel emeklilik sistemine fiil ehliyetine sahip kişiler katılabilir. Sisteme katılım için bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşmesi akdetmek yeterlidir
 
Katılımcı,
• Emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı tutarını ve ödeme dönemini değiştirebilir.
• Emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı ödemeye ara verebilir.
• Yılda en fazla 6 kez fon dağılım oranını ve yılda en fazla 4 kez emeklilik planını değiştirebilir.
• Başka şirketten aktarımla düzenlenenler hariç diğer bireysel emeklilik hesaplarındaki birikimlerini, şirkette en az 2 yıl kalmak şartıyla; başka şirketten aktarımla düzenlenmiş sözleşmelerini ise şirkette en az 1 yıl kalmak şartıyla başka bir emeklilik şirketine aktarabilir.
• Başka hiçbir tasarruf aracında bulunmayan devlet katkısı bulunmaktadır.

 

 

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.