İyi bir eğitim alarak başladığımız hayat yolculuğunun ikinci adımı iyi bir işe girmemizdir. Çünkü ancak iyi bir iş, iyi bir geleceğe sahip olmamızı sağlar, buna inanırız. Küçük yaşlardan itibaren hep bu düzlemde büyürüz ve çocuklarımızı büyütürüz. Ancak bazen bu düzlemde ilerleyemeyen insanlar da olur ve görürüz ki aslında en önemli olan şey, çok çalışmaktır. Çok çalıştığın zaman, başarı bir geleceğin tüm kapıları açılır. Bugün önemli şirketleri yöneten başarılı iş insanları da buna en güzel örnektir. Şu anki iyi hayatlarını, geçmişteki çok çalışmalarına borçlu olan bu iş insanlarının ilk mesleklerine gelin birlikte bakalım.

 

 

Hacı Ömer Sabancı

Türkiye’nin önemli şirketlerinden Sabancı Holding’in bugünlere gelmesinin temellerini atan, hiç kuşkusuz Hacı Ömer Sabancı. Erken yaşlarda babasını kaybedince iş hayatına atılmak için mecbur kalmış. Bunun için öncelikle Adana’da işçi müteahhitliği ile yola çıkan Sabancı, ardından yaptığı tasarruflarla pamuk ticaretine girerek kendine mütevazı bir iş kurmuş. Arkası zaten çorap söküğü gibi gelmiş.

 

 

Michael Dell

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden sayılan Michael Dell, çalışma hayatına çok küçük yaşlarda bulaşıkçı olarak başlamış. 12 yaşında bir Çin restoranına giren Dell, komiliğe yükseldiğinde daha çok çalışmaya söz vermiş ve restoran şefliğine ulaştığında Meksika restoranlarından birine transfer olmuş. Kariyerine telefonla gazete aboneliği satarak devam ettikten sonra eski bilgisayarları tamir etmeye başlamış. Bunun için kapı kapı gezerek herkesin ihtiyaçlarına yönelik hizmet vermeye başlamış. Sonrası zaten malum, bugün şirketi 20,8 milyar dolar değeriyle dünyanın en büyük şirketlerinden biri sayılıyor.

 

 

Oprah Winfrey

Amerika televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programı sunucularından Oprah Winfrey, kariyerini yola çıktıktan sonra şekillendirmiş. Genç yaşlarında bir markette çalışarak para kazanmaya başlamış. Aynı zamanda Tennessee Üniversitesi’nde tam burslu okurken çalışmaktan da vazgeçmemiş. 16 yaşına geldiğinde yerel bir radyoda haber bülteni sunmaya başladığında, bir gün dünyanın en zengin insanlarından olacağından haberi yokmuş.

 

 

Phil Knight

Dünyanın en zengin milyarderlerinden Phil Knight, pazarlama yeteneği ve bitmek bilmeyen hevesi ile başarılarını katlamayı başarabilmiş. Henüz öğrenciyken yerel bir gazetede maç skorlarını düzenleyen bir gazete çalışanı olarak kariyerinin ilk adımını atmış. Nike’ın kurucu ortaklarından Knight, diğer ortağıyla birlikte kişi başı 500’şer dolar ortaya koyduklarında henüz olacaklardan habersizmiş.

 

Gördüğünüz gibi başarılı bir geleceğe sahip olmak için aslında odaklanılması gereken tek şey çok çalışmak… Bunun nasıl olacağının kararı ise tamamen size ait. Bu kararı belirlerken birikim yapmayı da başarabilirseniz, bir gün kendi işinizi yapmak için yola çıktığınızda bir farkınız olabilir. İşte tam da bu noktada Katılım Emeklilik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi ile sizin yanınızdayız. Size bugünün birikiminin, yarının geleceği olduğunu göstermek istiyoruz.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.