Altın Fonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

, 23 Ekim 2020 , BES , Yorum Yok

Altın, tarih boyunca neredeyse her toplum için çok değerli olmuş, masalların sonunda kendine yer bulmuş bir maden olmanın yanında, aynı zamanda son zamanlarda hem ons bazında hem de TL’deki dolara karşı değer kaybı sebebiyle artış trendi gösteren bir piyasası olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen bir yatırım aracı. Enflasyona, borsa düşüşlerine ve döviz fiyatlarında yaşanan dalgalanmalara karşı adeta bir güvenli liman olarak görülen bu yatırım, altın fiyatlarının son dönemdeki yükselişi sebebiyle daha çok gündeme gelmeye başladı. Bu yazımızda altın yatırımı ve altın fonu hakkında aklınıza takılan sorulara cevap bulabilir, tasarruflarınız için tercih edeceğiniz araçlar arasında altın fonunu da değerlendirmeye alabilirsiniz.

 

Bilindiği gibi uzun yıllar boyunca para olarak kullanılan altın, yakın bir zamana kadar para birimleri için standart olarak kullanılmıştır. Günümüzde altın bu işlevini yatırım piyasalarında hala sürdürmektedir. Altın standardı, sabit bir varlık olmasından kaynaklanır; talebi arttıkça fiyatı da artar. Bu sebeple altın yatırımcılar tarafından güvenli bir tasarruf aracı olarak görülmenin yanında, zorlu ekonomik zamanlara karşı bir koruma aracı olarak da tercih edilmektedir.

Altın para birimi standardı olarak pek çok avantaj sunmanın yanında, bazı dezavantajlara da sahiptir. Altın fonu, altına fiziksel yatırım yapmanın getirdiği bu dezavantajları ortadan kaldırdığından, pek çok yatırımcı tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir. Bu artılara kısaca bakacak olursak; altın fonları günlük değerlenir, tek fiyat ile alım-satım sağlar ve altına fiziki yatırım yapmakla kıyaslandığında nakde dönüştürülmesi daha kolaydır. Ayrıca altın fonu, küçük tutarlar ile yatırım yapabilme imkanı sunar.

 

Altın yatırım fonu sayesinde yatırımcılar, dayanak varlık olarak altına sahip olma avantajına sahip olurken, fiziki saklama ve tutma masraflarından imtina edebilirler ve  altının potansiyel değerinin faydalarını elde edebilirler. Böylece altın işlemleri yapmak yerine altın fonu üzerinden yatırımlarını kolayca kontrol edebilirler. Ayrıca altın yatırım fonu saf altın fiyatları ile desteklendiğinden, saflık riski bulunmaz. Kısacası altın fonlarını dilerseniz emeklilik gibi uzun vadeli planlarınız için tercih edebilir, dilerseniz yatırım portföyünüzü çeşitlendirmenin kolay ve güvenli bir yolu olarak kullanabilirsiniz.

 

 

Yatırım stratejisi uyarınca portföyünde sürekli olarak en az %80 oranında altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçları bulunduran Katılım Emeklilik Altın Katılım Emeklilik Yatırım Fonu ile dünya altın piyasasındaki fiyat gelişmelerinden yüksek korelasyonla faydalanabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.