Sizi bu güzel havalar mahvetmesin!

, 06 Nisan 2018 , BES , Yorum Yok

“Beni bu güzel havalar mahvetti” demiş Orhan Veli. Gelin, ünlü şairin bahar sitemini bir de bilimsel açıdan inceleyelim. Mevsim geçişleri, metabolizmada ve hormonlar üzerinde değişimlere neden olurken bazı kişilerde zihinsel ve bedensel sorunlara neden olabiliyor.

Peki, ne yapmalı?

Spor yapmalı
Spor yapmak, psikolojinizi rahatlatır, vücut direncini artırır ve solunumu düzenler. “Ağır sporlar bana göre değil” diyorsanız, günde 30 dakikalık bir yürüyüş bile yeterli olacaktır.

Bol su içmeli
Mevsim değişiklikleri, hormon değişimlerinin yanı sıra vücuttaki su oranında bozulmalara da yol açar. Günde 2-2,5 litre su içerek bahar yorgunluğunun getirdiği stres durumları ile baş edebilirsiniz.

Enerjiyi verimli kullanmalı
Yorgunlukla baş etmenin temeli enerjiyi verimli kullanmaktan geçer. Çalışırken, dinlenme aralıklarınızı kısa ve sık tutarak yorgunluğun ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeli
Bu dönemin aşılmasında, B vitaminleri ve antioksidan yönünden zengin sebze ve meyveler önemli rol oynar. Çiğ veya pişmiş olarak bol sebze, meyve tüketerek (sebze yemekleri, salatalar, taze sıkılmış meyve suları) metabolizmanızı güçlendirebilir, hastalıklara karşı direncinizi artırabilirsiniz.

B vitamininden zengin besinler: Tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri.

C vitamininden zengin besinler: Maydanoz, biber, turunçgiller, soğan, kereviz, brokoli, çilek ve kivi.

A vitamininden zengin besinler: Balık, yumurta sarısı, kırmızı et, süt, yoğurt, havuç, kayısı, tatlı kabak, kavun, şeftali, ıspanak, brokoli, tere, maydanoz, dereotu ve roka.

E vitamininden zengin besinler: Bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve kepeği ayrılmamış un.

Önlem almalı
Bahar ayında ortaya çıkabilecek hastalıklar için önlem almak içinizi rahat tutar. Tam Katılım Sağlık Sigortası ile başınıza gelebilecek beklenmedik bir sağlık probleminde fark ücreti ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.