Para biriktiremeyenler için tasarrufun püf noktaları…

1924 yılında düzenlenen Uluslararası Yatırım/Tasarruf Bankaları Kongresi’nde; 31 Ekim günü, tüm dünyaya tasarrufun önemini her yıl hatırlatmak amacıyla Dünya Tasarruf Günü olarak ilan edildi.
Biz de “ne yapsam ne etsem para biriktiremiyorum!” diyenler için bu teoride çok kolay, pratikte oldukça zor konunun derinlerine indik.
İşte para biriktirmenin püf noktaları…

Hemen harekete geçin
Pazartesi, haftaya ya da seneye değil para biriktirmeye hemen şimdi başlayın. Unutmayın, ertelerseniz doğru zamanı yakalayamazsınız.

Not alın
Gelir – gider tablosu oluşturun ve harcamalarınızın sebeplerine dair notlar alın. Bunun için excel gibi yazılımları da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu çalışma size giderleriniz üzerinde düşünüp gereksiz harcamaları listenizden çıkarma fırsatı sunacak.

Bol bol yürüyün
Yürümek hem beden hem de ruh sağlığı açısından oldukça yararlı bir aktivitedir. İşe ya da okula gidip gelirken sıkışık trafiği ve toplu taşıma stresini çekmek yerine yakın mesafelere yürümeyi tercih edebilirsiniz. Böylelikle yakıt ve ulaşım ücretlerinden de kar etmiş olursunuz.

Evde yemek hazırlayın
Evde yemek hazırlamak dışarıda yemek yemeye göre hem daha ucuz hem de daha sağlıklıdır. İşe ya da okula giderken küçük bir kapta hazırlayacağınız sağlıklı besinler cebinize de iyi gelecek.

Kumbaraları sevin
Çocukluk kumbaraları sandıktan çıksın. Kumbaranıza her gün atacağınız bozukluklar tasarruf alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olabilir.

BES Planı Yaptırın
Gelecek için en doğru tasarruf yöntemlerinden biri de Bireysel Emeklilik Planı yaptırmak. Bireysel Emeklilik Planı’na bugün katılın, %25 devlet katkısı ve Katılım Emeklilik güvencesiyle huzurlu bir geleceğe ilk adımınızı atın…
Dünya Tasarruf Günü’nüz kutlu olsun!

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.