“Hayat kurtaran” tüyolar

Günlük hayatta çok sık yaşadığımız ev kazalarından can ve mal kaybına yol açabilecek trafik kazalarına kadar olay anında yapılması gerekenleri, o an “hayat kurtaran” tüyoları derledik.

Çocukların yaşadığı ev kazaları
Yüksek oranda ev kazası riski taşıyan çocuklar, nohut ve madeni para gibi küçük şeyleri yutabilirler. Yutulan nesneyi ağız içinde görüyorsanız parmaklarınızı kullanarak cımbız yöntemi ile çıkarabilirsiniz. Ancak görmüyorsanız başparmağınızı el içine alarak yumruk yaparak çocuğunuzun göğüs kemiğinin alt noktası ile göbeğin arasındaki boşluğa getirin. Diğer elinizle yumruğu tutup yukarıya çekip yabancı cismin yukarıya çıkmasını sağlayın ve en yakın sağlık kuruluşuna ulaşın.

Zehirlenmeler
Bulantı, kusma, nefes darlığı, görme bozukluğu ve bilinç kaybı gibi şikâyetleriniz varsa hızlı bir şekilde 112 Acil Servis’i arayın, bol su için ve en yakın sağlık kuruluşuna ulaşın.

Yanıklar
Yanık bölgeyi akan soğuk suyun altında 15 dakika boyunca tutun, hafif bir yanıksa bu işlem yeterli olacaktır. Yanıkta su dolu kesecikler oluşmuşsa kesinlikle patlatmayın. Üzerine giysi yapışmışsa çıkartmaya çalışmayın ve en yakın sağlık kuruluşuna ulaşın.

Kesici alet yaralanmaları
Kesik alan büyük değilse ve kanama azsa ılık suyla ve sabunla yaralı bölgeyi yıkayın. Temiz ve kuru bir bezle yaranın üzerini kapatın. Ancak kanama devam ediyorsa bezin üstüne basınç uygulayın ve en yakın sağlık kuruluşuna ulaşın.

Trafik kazaları
Düzenli nefes alışverişleriyle sakinleşin. Bedensel olarak (ağrı, sızı, yara, kanama) bir hasar görüp görmediğinizi anlamak için kendinizi kontrol edin. Ardından hem kendi aracınızı hem de kazaya karışan araçları kontrol edin. Yapabiliyorsanız aracı trafiği tıkamayacak bir şekilde kenara çekin ve dörtlüleri yakın. Yola ışıklı uyarıcı ya da reflektör koyun. Ölü ve yaralının olmadığı kazalarda trafik polisi çağırmadan tutanak tutarak yolunuza devam edebilirsiniz. Ancak ölü ya da yaralı varsa 112 Acil Servis’i arayın.

Tam Destek Ferdi Kaza Sigortası’nın güvencesini yaşayın
Tam Destek Ferdi Kaza Sigortası sayesinde trafik kazalarından düşme ve burkulmalara kadar karşılaşabileceğiniz her türlü kazalara karşı kendinizi maddi yönden güvence altına alırsınız.
Üstelik tıbbi bilgi ve danışmanlık, ilaç gönderimi, tıbbi nakil, kara ambulansı, hava aracı ile nakil organizasyonu ve konuta uzman gönderimi organizasyonu gibi hizmetleri içinde barındıran ücretsiz Asistans paketine 1 yıl boyunca sahip olabilirsiniz.
Kaza sonucu vefat, daimi maluliyet, tedavi masrafları teminatları ve gündelik tazminat teminatı sayesinde hem kendinizi hem de sevdiklerinizi maddi açıdan zor durumda bırakmaz, adımlarınızı geleceğe güvenle atarsınız.

Yorum Yaz

E-postanız gözükmeyecektir.